((فرانسوا ولتر))

من دشمن تو و باورهاي تو هستم، اما آماده ام در راه آزادي باورهايت، جان خود را فدا كنم.

۱۳۹۵ آذر ۱۹, جمعه

۹ دسامبر مبارزه با فساد و وضعیت فساد در ایران

در حقیقت وظیفه حکم می کند که وقایع را بگوییم و به گوش مردم برسانیم تا شاید تهفه نا قابلی از بخشی کوچک از وضعیت جامعه ، فساد و شیوه ی نا عادلانه در پیش گرفته حکومت جمهوری اسلامی را در مقابل مبارزه با فساد گردد .
قبل از هر چیز تعریفی کوچک از فساد را برایتان بیان می کنم :
واژه‌ی فاسد در لغت به معنی تباهی است. واژه‌ی لاتین آن برای نخستین بار توسط ارسطو و بعدها سیسرون به‌کار رفت. در مباحث فلسفی، الهی یا اخلاقی، فساد به انحراف معنوی یا اخلاقی از یک ایده‌آل گفته می‌شود. بنا بر تعریفی فساد به معنی استفاده‌ی غیرمجاز از قدرت عمومی برای منافع خصوصی است.
فساد شامل اعمال متعددی ازجمله رشوه و اختلاس می‌باشد. فساد دولتی یا سیاسی زمانی اتفاق می‌افتد که یک مسئول یا کارمند دولتی از ظرفیت‌های رسمی برای مقاصد شخصی بهره‌گیری کند.
همچنین در قوانین حقوق بشر ما کنوانسیون مبارزه با فساد را داریم .  کنوانسیون مبارزه با فساد سازمان ملل متحد در دسامبر 2005 قوت اجرائي پيدا كرد و 154 عضو، دو سوم اعضاء سازمان ملل متحد آن را تصویب نمودند. این کنوانسیون اعضاء را به پیشگیری و جرم انگاری فساد، ارتقاء سطح همکاریهای بین المللی، استرداد دارائی های سرقت شده، ارتقاء کمکهای فنی و تبادل اطلاعات میان هر دو بخش خصوصی و عمومی ملزم می نماید. این کنوانسیون تدابير اساسي در چهار حوزه را معرفی می نماید: پیشگیری، جرم انگاری، همکاری بین المللی و استرداد دارائی ها. شاید بسیار ناراحت شوید اما این حقیقت است که ایران از سوی سازمان شفافیت بین الملل یکی از فاسدترین کشور های جهان شناخته شده است . باید بدانیم فساد در ایران کاملا نهادینه شده است و حتی کارشناسان بسیاری برای مثال احمد تولکلی ، اقتصاد دان به این نتیجه رسیدن که ایران به مرحله فساد سیستماتیک رسیده است .
 در حال حاضر کمتر کسی هستش که از وضعیت بد و نا گوار فساد در ایران در تمامی زمینه ها ( فساد مالی ، فساد حقوقی ، فساد سیاسی و فساد جامعه از جمله وجود و توزیع مواد مخدر به درون مردم )‌ بی خبر باشد ،‌ و این وظیفه ی ما فعالین هستش که این فساد ها را فاش و به گوش مردم و جهانیان برسانیم .
برای مثال همین چند روز پیش یکی از ورزشکاران فوتبالیست "مسعود شجاعی " از فساد مالی و اخلاقی در فوتبال و جامعه انتقاد کرده بود . تجاوز به کودکان کار، تخلفات مالی و اخلاقی در فوتبال، بدرفتاری با مهاجرین و فساد در رسانه‌ها، موضوعاتی است که شجاعی با صراحت درباره‌اش صحبت کرده است.با توجه به زیاد بودن فساد ها در تمامی زمینه های فساد چگونگی شروع و یا از کدام موضوع شروع کردن را نمی دانم ، ولی فکر می کنم بهتر است اول به فساد سیاسی و قوانین ایران اشاره ای کنم .
لازم به ذکر است در بین اداره جات بیشترین میزان فساد در شهرداری های ایران وجود دارد .
حداد عادل، نماینده مجلس شورای اسلامی، دریافت رشوه از سوی نمایندگان مجلس را "عادی" می‌داند. وی معتقد است پول گرفتن نمایندگان برای کمک به امر انتخابات امری جاری و مرسوم در همه دوره‌ها بوده چرا که نمایندگان سرمایه دار نیستند که بتوانند هزینه های لازم در مسیر انتخابات خود را تامین کنند بالاخره از یک جایی کمک می گیرند و این یک امر بدیهی است.عابد فتاحی عضو مجلس شورای اسلامی می‌گوید که شدت فساد در جمهوری اسلامی به حدی است که حتا خود نماینده‌ها نیز برای پی‌‌‌‌گیری و انجام بسیاری از کارها مجبور به پرداخت رشوه هستند. وی تاکید دارد که در جمهوری اسلامی، فساد و رشوه و اختلاس به یک نوع هنجار تبدیل شده استفساد در قوانین ایران از خود قوانین که بعضی نقض حقوق بشر هستند ، برای مثال قوانین که آزادی را به هر شکل سلب می کند وجود دارد تا فساد در مجریان قانون در ایران . یکی از مطالبی که می شود اشاره کرد وجود پولشوی و یا باجگیری و رشوه گیری در تمامی ادارجات چه خصوصی چه دولتی می باشد از خرید جریمه و یا خرید بازداشتی های کوتاه در کلانتری ها تا باجگیری در زندانی همانند زندان اوین که شناخته ترین زندان جمهوری اسلامی می باشد .
این امر بسیار عواقب منفی در پی خواهد داشت ، هم به شکل عادت کردن و عادی سازی متقلب بودن و یا دور زنی قوانین در جامعه و هم فاسد شدن روند اداری و قانونی در تمامی بخش ها جامعه . یعنی رفته رفته این روند به شکلی تغییر خواهد کرد که هر کس هر چه زور بیشتری داشته باشد به اصطلاح باجگیری بیشتری می کند چرا که قوانین در ایران به اجرا در نمی آید و یا قوانین خودشان ضد حقوق بشر می باشند و متاسفانه جمهوری اسلامی اجازه نفوذ جوامع حقوق بشری و فعالین حقوقی برای برسی و درست کردن قوانین را نمی دهد .
در ایران گسترش فساد، آن هم فساد سازمان یافته سیاست‌های دولت را در تضاد با منافع اکثریت قرار داده و از این طریق به کاهش اثربخشی دولت‌ها در هدایت امور انجامیده است. در نتیجه اعتماد مردم را نسبت به دستگاه‌های دولتی و غیردولتی کاهش داده، بی‌تفاوتی، تنبلی و بی‌کفایتی در سطح جامعه را موجب شده است.در حقیقت شاید شنیده باشید که می گویند ستون های یک دولت و یک کشور مردم آن کشور است اما باید اشاره شود مردم یک جامعه دقیقا مانند یک کامپیوتر هستند که شما به آن ها برنامه می دهید و دستور و آن ها نیز انجام می دهند . این برنامه ها و دستور ها دقیقا نقش همان قوانین و مجریان قانون را ایفا می کنند ، فقط با این تفاوت که یک راه برای جلوگری از مشکل وجود دارد و آن " اطلاعات و آگاهی " مردم جامعه می باشد تا فساد را در جامعه کنترل کنند .
نقش ما فعالین نیز دقیقا اطلاع رسانی و یاری کردن در آگاهی مردم نسبت به فساد ها و نقض حقوقی آن ها می باشد تا فریب بازی دولت را نخورند . من شخصا می توانم با جرات بگویم متاسفانه از 30 ماده اعلامیه جهانی حقوق بشر و حقوق کودک و زنان بیش از 90 درصد حقوق ، در ایران نقض می شود و این خود بزرگترین فساد در این رژیم می باشد و با معترضین و فعالین حقوق بشر که برای بهبود شرایط تذکر و یا اعتراض می کنند و یا برای مثال در جهت مخالف آب جاری در وضعیت بد و فاسد ایران شنا می کنند تنها نتیجه اش از سوی دولت ایران سرکوب بسیار سنگین می باشد .
شرایط اقتصادی بد در ایران دلیلی دیگری است که وضعیت ادارجات و جامعه را از ابعاد کوچک تا بزرگ در بر گرفته است و رشوه خواری و دزدی ها زیاد تر شده است . باید توجه داشت که بزرگترین مبارز با فساد در کشور ها ، دولت آن کشور می باشد که متاسفانه دولت جهوری اسلامی ایران خود یکی از به وجود آورندگان بزرگترین فساد ها می باشد .
یکی دیگر از مثال هایی که می شود در مورد فساد از سوی و یا در جمهوری اسلامی می باشد ، توزیع مواد مخدر و سیاست های تخریب کننده ی جمهوری اسلامی با استفاده از مواد مخدر می باشد . همانطور که می دانیم سپاه قدس ایران یکی از بزرگترین توزیع کننده های مواد مخدر می باشد . بر عکس تمامی دولت های پیشرفته و غربی در ایران مشروبات الکلی را ممنوع و اشد مجازات را برایش گذاشته اند و از ورود مشروبان به کشور جلوگیری می کنند ولی متاسفانه مواد مخدر را به راحتی توزیع و با قیمت بسیار پایین می فروشند واز این راه ، دولت جمهوری اسلامی هم از فروش مواد مخدر و هم از به اصطلاح اخاذی از پخش کننده های مواد مخدر که برای مدتی با چراغ سبز خود دولت کار می کنند کسب در آمد می کند .
این وضعیت فساد کشور به جایی کشیده شده است که ما امروزه متاسفانه شاهد کارتن خواب های بسیار زیادی شده ایم و همچنین شاهد زنان معتاد و تن فروش که با روسپی گری بخشی دیگر از فساد جامعه را به خود اطلاق می دهند و این همان سیاست هایی است که خود دولت جمهوری اسلامی در پیش گرفته است .
متاسفانه در حال حاضر فعالین حقوق بشر و مردم دوست در ایران فعالیتی نمی توانند انجام دهند تا کمی وضعیت اسف بار را آرام کنند و یا با کوچک ترین نظر و یا اعتراض با واکنش بسیار تند دولت رو به رو می شوند و این خود سبب می شود که کمک مردمی نیز برای جلو گیری از فساد از بین برود و موضوع بسیار مهم این می باشد که بخشی از مردم که در ادارجات ، مدارس و در کل جامعه مشغول کار می باشند و مخالف با فساد مالی و ... هستند با توجه به وضعیت کنونی و زیاد بودن فساد آن ها هم نا خواسته مجبور به داخل شدن به این وضعیت اسف بار می شوند .
من لازم می دانم دوباره برایتان ذکر کنم ، اقتصاد نا مطلوب و نا مناسب یکی از تاثیر گذارترین دلایلی می باشد که فساد را به وجود می آورد . از کوچکترین فساد ها می شود خرید جریمه های رانندگی در جاده ها ، خرید نمره در دانشگاه و یا مدارس ، خرید حتی نوبت کار های اداری و .... را اشاره کرد .
با وجود این دولت باید تلاش کند تا وضعیت بهتری را به وجود بیاورد اما متاسفانه دولت ایران خود چون به وجود آورنده و خواهان فساد می باشد هیچ بودجه و یا فکری در نظر نمی گیرد تا کمی وضعیت را بهتر کند و این برگ برنده ای برای جمهوری اسلامی می باشد که بتواند حتی مردم بی گناه را و یا فعالین حقوق بشر را به دار بیاویزد و در نهایت به عام مردم بگوید جرم این افراد مفسد فی العرض بوده است و ...
در انتها باید اشاره کنم که ما فعالین و معترضین به نبود حقحق بشر در ایران سبب تمامی این معضلات و مشکالت و همچنین زیاد شدن فساد این دولت جمهوری اسلامی می باشد و امیدواریم که هر چه زودتر وضعیت ایران بهبود یابد .
   

هیچ نظری موجود نیست: